Zmena DPH na rok 2023: dvojitá výhra pre zákazníkov Dotykačky

30. 12. 2022

DPH – tri písmenká, ktoré v poslednej dobe spôsobujú o niečo väčší rozruch než obyčajne. Koho postihne zmena, ktorú schválil parlament? Ako k tomu pristupovať a čo to znamená pre zákazníkov Dotykačky? Čítajte ďalej.

O zmenách sa hovorilo dlhšiu dobu, podmienky sa rôzne menili. Štátny rozpočet na nasledujúci rok sa nakoniec schválil so zmenami pre podnikateľov v oblasti reštaurácií a stravovania, športu, predaja liehu a dokonca aj hazardu.

Prehľad zmien v DPH od 1. 1. 2023:

  • Zníženie DPH na 10 % v gastre na konzumáciu priamo v zariadení platné od 1. 1. 2023.
  • Zníženie DPH na športoviskách z 20 na 10 % od 1. 1. 2023.
  • Zvýšenie dane z liehu o 30 % s platnosťou od 1. 4. 2023.
  • Zvýšenie odvodov z hazardu z 22 na 27 % od 1. 2. 2023.

Vyhnite sa komplikáciám

Najväčšie výzvy pri zmene pocítia práve prevádzky z gastra, ktoré na rovnakú položku budú uplatňovať daň podľa toho, či si ju zákazník objedná na konzumáciu priamo na mieste alebo mimo neho. Dotykačka pre túto situáciu ponúka jednoduché riešenie. Položky nemusíte duplikovať ani špeciálne nastavovať, stačí využívať funkciu Predaj so sebou.

Mení sa DPH, nie cena

Verejnosť zaplavili informácie o dvojitej cene pre koncových zákazníkov podľa toho, či si berú jedlo so sebou, alebo nie. Zníženie DPH z 20 na 10 percent prináša úľavu od dane, ktorá má pomôcť vykryť narastajúce náklady. Cenu teda nie je nutné meniť, stačí si znížiť DPH na produktoch. Informácie sme pre vás overovali priamo na Finančnej správe.

Výhody, ktoré prináša práca s Dotykačkou

✔️ Nastavenie zvládnete ľavou zadnou

Stačí zájsť do sekcie nastavenie a upraviť výšku DPH pre jedlo na mieste a so sebou. Jednoduchšie to už fakt nešlo.

✔️ Prehľadnejšie markovanie pre obsluhu

Obsluha si pri nahadzovaní produktu zvolí, či zákazník konzumuje na mieste, alebo  si berie jedlo so sebou. Rýchlo a pohodlne či už z Mobilného čašníka alebo z pokladnice.

✔️ Zamedzíte chybovosti

Na Dotykačke sa účet bežne vystaví na 3 kliky. Teraz síce pribudol štvrtý s voľbou jedla so sebou alebo na mieste, avšak nedáva priestor na omyly.

✔️ Zachováte poriadok v predajných reportoch

S Dotykačkou sa vyhnete dvojitému nahrávaniu produktov, preto budú vaše reporty aj naďalej prehľadné.

✔️ Evidencia skladu s prehľadom

Každá položka je v systéme len raz, vďaka čomu ihneď zhodnotíte čo chýba a čo je potrebné doplniť.

✔️Jednoducho a usporiadane  ako ste pri Dotykačke zvyknutí

Na účtenke je prehľadne zobrazené na ktorú položku je uplatnená DPH vo výške 10 a 20 percent. Vyhnete sa vytváraniu 2 typov bločkov či preskakovaniu zo sekcie na sekciu.